Po skrbnem premisleku strokovne komisije so se v drugi krog tekmovanja, ki bo potekal 15. aprila 2025 v Grand Hotelu Bernardin v Portorožu, uvrstile naslednje ekipe:
- ZelenaSled
- 5 prijateljev
- Doner Kez
- DigiVizija
- Ekipa42
- ZdravJEM
- French Language Pack Removers
- DPR
Pri iskanju tehnoloških rešitev na izzive za trajnostno družbo, se je mnogo ekip svoje ideje odločilo realizirati s pomočjo superračunalnikov.
Rešitev ekipe DPR, ki z digitalnim dvojnikom napoveduje boj proti deforestaciji, bo delovala na superračunalniški infrastrukturi. Njihov sistem naj bi sistem omogočal satelitsko spremljanje sprememb v pokritosti tal.
Ekipa 5 prijateljev se je pridružila iskanju rešitev za dobrobit gozdov in predlagala aplikacijo za napovedovanje širjenja gozdnih požarov, s tem pa preprečevanje katastrofalnih posledic ekstremnih klimatskih pojavov. Za obdelovanje rezultatov modeliranj predvidevajo uporabo superračunalnika.
Ekipa ZelenaSled bo v Portorožu izpilila inovativno aplikacijo, ki omogoča posameznikom načrtovanje poti glede na kakovost zraka, osenčenost in ozelenitev.
Informacij o naravnih pojavih ni nikoli dovolj – to menijo tudi člani ekipe French Language Pack Removers, ki sibodo zmago skušali zagotoviti s prevetritvijo sistemov za spremljanje naravnih nesreč. Ta bi omogočala združevanje podatkov iz različnih virov, tudi objav navadnih uporabnikov.
Člani ekipe Doner Kez so inovacije iskali v uporabi umetne inteligence za generacijo molekul s terapevtskim potencialom in tako hitrejši in cenejši proizvodnji novih zdravil. Celoten proces simulacij bo poganjal superračunalnik.
Umetno inteligenco v svoji rešitvi prav tako uporablja ekipa ZdravJEM, ki bo dobro počutje spodbujala z razvojem družbene aplikacije za deljenje slik zdravih obrokov in umetna inteligenca pa bo zadolžena za pridobivanje njihovih receptov. Delovanje aplikacije bo temeljilo na superračunalniški infrastrukturi HPC Vega.
Za promocijo zdravja skrbi tudi Ekipo42, ki uporabo umetne inteligence predlaga pri optimizaciji proizvodnje bioloških zdravil in s tem zmanjšanje potrebe po dolgotrajnih eksperimentalnih postopkih. Za izvajanje teh kompleksnih izračunov predvidevajo uporabo superračunalniške infrastrukture.
Pri vseh novih postopkih in implementacijah je nujno razmišljati o njihovem vplivu na okolje – to vprašanje naslavlja ekipa DigiVizija, ki je predlagala razvoj digitalnega dvojnika, ki bi omogočal simulacijo vpliva urbanističnih in industrijskih sprememb na okolje.
Iskrene čestitke vsem izbranim ekipam! Njihove ideje so prepričale s kreativnostjo, tehnološko odličnostjo in zavezanostjo k trajnostni družbi.
V drugem krogu izbrane ekipe čaka:
- izpopolnjevanje rešitev,
- končne predstavitve pred strokovno komisijo in publiko konference Dnevi slovenske informatike,
- priložnost za osvojitev nagrad iz nagradnega sklada v višini 10.000 €!
Vse ključne informacije in pomembne datume najdete na spletni strani dogodka HackathON 2025.
Dogodek, ki spodbuja inovativnost, trajnostni razvoj in odprto znanost ter povezuje mlade talente, organizirajo Akademska in raziskovalna mreža Slovenije – Arnes, Slovensko društvo Informatika, Portal OPSI ter Fakulteta za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani, s pomočjo Slovenske skupnosti odprte znanosti in Nacionalnega kompetenčnega centra za superračunalništvo.
Arnesov HackathON 2025 poteka pod častnim pokroviteljstvom Slovenske nacionalne komisije za UNESCO.