V torek, 27. februarja 2024, je potekal spletni dogodek z naslovom “ Revolutionizing Medicine and Healthcare: The Power of HPC, AI, and ML for Advanced Medical Solutions“, ki je bil namenjen raziskovalcem in strokovnjakom iz industrije na področju medicine in zdravstva. Cilj dogodka je bil osvetliti transformativni potencial visokozmogljivega računalništva (HPC) in umetne inteligence (AI) v sodobnem zdravstvu.
Govorci so izpostavili temeljno sinergijo med tehnologijo in medicino ter prikazali, kako sta superračunalništvo in umetna inteligenca ključna dejavnika za preseganje obstoječih meja v medicini, izboljšanje zdravstvenih izidov pacientov ter razvijanje inovativnih aplikacij v sferi e-zdravja.
Organizacijo dogodka je prevzel NCC SLING. Uvodoma je Tina Črnigoj Marc iz podjetja Arctur predstavila projekt EUROCC 2 in NCC SLING ter izpostavila primarno vlogo 32 nacionalnih kompetenčnih centrov po Evropi pri pomoči podjetjem, raziskovalnim ustanovam in javnim upravam pri spodbujanju uporabe superračunalništva in najsodobnejših tehnologij.
Začetek dogodka je zaznamovala predstavitev Sama Eržena, višjega raziskovalnega inženirja in strokovnjaka za analitiko velikih podatkov in strojno učenje pri Arcturju v Sloveniji. G. Eržen je predstavil raziskovalno-razvojni projekt CLASSICA, ki ga sofinancira EU in katerega cilj je integracija tehnologije umetne inteligence v operacijske dvorane za klasifikacijo raka, s poudarkom na raku debelega črevesa in danke.
Sledila je predstavitev, ki sta jo izvedla dr. Myrianthi Hadjicharalambou, znanstvena koordinatorka, in dr. Charalambos Chrysostomou, pridruženi znanstvenik s strokovnim znanjem in izkušnjami na področju naprednega strojnega učenja in podatkovno vodenih aplikacij s Ciprskega inštituta (NCC Ciper). Predstavila sta zgodbe o uspehu aplikacij v medicini. Osredotočila sta se na uspešne primere uporabe visokozmogljivega računalništva in naprednih računalniških tehnologij NCC Ciper za točno diagnozo in personalizirane pristope k zdravljenju.
V kakšnem stanju je kaj vaše srce? Marjan Gusev iz Innovation Dooel (NCC Severna Makedonija) je poskrbel za vpogled v inovativne programske rešitve, ki jih ponuja Innovation Dooel. S pomočjo ene izmed takih rešitev se trudijo preprečiti resne poškodbe srca z dolgoročnim spremljanjem srca v realnem času.
V nadaljevanju dogodka je dr. Panagiotis Papadimitroulas, soustanovitelj in vodja oddelka za programsko opremo pri BIOEMTECH, predstavil študijo primera dozimetrije nuklearne medicine. Njegova predstavitev se je poglobila v ponudbo kliničnim zdravnikom zmožnosti ocene interne pediatrične dozimetrije in optimizacije kliničnih protokolov jedrskega medicinskega slikanja s prilagojenimi modeli napovedi.
Dogodek je bil sklenjen s predstavitvijo revolucionarnega projekta QUSTom, ki obeta preobrazbo v diagnostiki in zdravljenju raka dojke s pionirskim pristopom k slikanju brez uporabe sevanja, osnovanem na zmogljivostih superračunalnikov. Ana María Rodriguez, predstojnica oddelka za slikanje žensk v Centru za raka dojke pri bolnišnici Vall d’Hebron, skupaj z Janom Harejem, vodjo raziskav in razvoja pri podjetju Arctur, sta ponudila vpogled v ta inovativni raziskovalni projekt.