Slovensko nacionalno superračunalniško omrežje

Dnevi SLING: Superračunalništvo kot ključ za industrijsko inovativnost

Med 3. in 5. decembrom 2024 so se v Ljubljani odvili Dnevi Sling, največja superračunalniška konferenca v Sloveniji, ki je skupaj z Mrežo znanja pritegnila več kot 750 obiskovalcev iz Slovenije in drugih evropskih držav.

Kljub velikim potencialom, ki jih superračunalništvo ponuja, številna podjetja še vedno ne prepoznajo vseh priložnosti za izboljšanje svojih procesov in inovacij. Superračunalništvo podjetjem omogoča, da postanejo inovativnejša, produktivnejša, predvsem pa razvijajo produkte ter storitve z višjo dodano vrednostjo in ohranijo konkurenčno prednost. Nacionalni kompetenčni center SLING (NCC SLING) je ključni podporni steber, ki podjetjem omogoča dostop do računalniške infrastrukture ter strokovne pomoči. Ena izmed prioritetnih nalog NCC SLING je ozaveščanje in spodbujanje uporabe superračunalništva in umetne intelligence v podjetjih. Na izobraževalnih dogodkih, kot je bila tudi tridnevna konferenca Dnevi SLING, skrbimo za prenos znanja in spodbujanje uporabe teh naprednih tehnologij.

Predstavniki slovenskih podjetij podelili svoje izkušnje uporabe superračunalništva

Zadnji dan konference Dnevi SLING je bil namenjen praktičnim primerom uporabe superračunalništva v industriji. Dogajanje je povezalo strokovnjake, podjetja in organizacije, ki aktivno uporabljajo HPC ter umetno inteligenco za doseganje inovacij in konkurenčnih prednosti.

Predstavniki slovenskih podjetij, kot so AformX, Flai, HiSense-Gorenje, Culmium, Procesni Inženiring, Elaphe in Braintrip, so delili svoje izkušnje pri uporabi HPC in AI v različnih industrijskih sektorjih, kot so letalska in avtomobilska industrija, medicina, proizvodnja in geoinženiring. Obiskovalci so izvedeli, kako superračunalniške zmogljivosti omogočajo razvoj novih produktov, optimizacijo procesov in poslovanja. Predstavniki podjetij so nudili dragocene nasvete podjetjem, ki razmišljajo o vključitvi teh tehnologij v svojo poslovno strategijo.

Partnerji SLING, IZUM, Arctur in Institut »Jožef Stefan«, so predstavili načine dostopa do superračunalniške infrastrukture, vključno do superračunalnika VEGA in ARCTUR. Poudarili so možnosti sodelovanja z mrežo SLING in brezplačne storitve, kot so izobraževanja in razvoj “proof-of-concept” rešitev.

Umetna inteligenca (AI) je postala ključna tema v svetu tehnologije in je svoje mesto dobila tudi v konferenčnem programu. Predstavnika AI4SI in ZIT-GZS sta osvetlila ključne spremembe v novi verziji vodiča za uvajanje umetne inteligence v podjetja. Posebno pozornost so namenili generativni UI (GenUI) ter praktičnim korakom, kako se podjetja lahko prilagodijo hitremu razvoju umetne inteligence.

V zaključnem delu dneva so strokovnjaki iz podjetij Ansys-Simtec, Advant in Asbis-Supermicro izpostavili pomen energetske učinkovitosti podatkovnih centrov in prihodnje trende, ki napovedujejo večjo energetsko učinkovitost. Predstavili so optimizacijo strojne opreme in podatkovnih centrov ter uporabo specializirane programske opreme za simulacije, ki jo inženirji uporabljajo pri razvoju novih rešitev.

Celoten program sta zaokrožili dve delavnici. Prilagajanje slovenskega LLM na SLING infrastrukturi, delavnico so vodili strokovnjaki iz Fakultete za računalniptvo in informatiko, UL ter delavnica Podatkovno učenje in uporaba internega UI pomočnika (AILA), ki jo je pripravilo podjetje Creaplus.

Dogodek je bil izjemno dobro sprejet, kar kaže na naraščajoče zanimanje za superračunalništvo kot ključni steber industrijske inovativnosti in prihodnost slovenskega gospodarstva. Prosojnice dogodka.

Dostopnost