V oktobru bomo ponovno odprli vrata najzmogljivejših slovenskih superračunalnikov – tudi EuroHPC Vega na Institutu informacijskih znanosti v Mariboru, ki ga uvrščamo med najzmogljivejše superračunalnike na svetu.
Spoznali boste, kako superračunalniki vplivajo na naš vsakdan, od napovedi vremena do novih odkritij, ter se podrobno seznanili z njihovim delovanjem in uporabo.
Podrobneje bomo predstavili:
- tehnologije in njene uporabe,
- razvoj superračunalništva v Sloveniji,
- kako se lahko naučite uporabljati superračunalnike in kako vam lahko pri tem pomagamo,
- voden ogled superračunalnika.
Spoznali boste, kako Slovenija s svojim znanjem, vlaganjem v infrastrukturo in uporabo zmogljivih sistemov igra pomembno vlogo pri razvoju superračunalništva.
Predstavitve bodo potekale približno eno uro.
Odprli bomo vrata superračunalniških centrov na različnih koncih Slovenije:
- EuroHPC Vega na IZUM-u v Mariboru,
- Maister na Univerzi v Mariboru,
- HPC Trdina na Fakulteti za informacijske študije v Novem mestu,
- Arctur-2 v podjetju Arctur v Novi Gorici ,
- Ažmanov računski center na Kemijskem inštitutu, Hajdrihova 19, 1001 Ljubljana,
- superračunalniške gruče Akademske in raziskovalne mreže Slovenije ter Instituta Jožef Stefan na Teslovi ulici v Ljubljani .
Organizirali bomo tudi predstavitve in oglede za večje organizirane skupine (npr. razrede). Vsebino predstavitve bomo prilagodili glede na pričakovano znanje obiskovalcev.
Prijava in točen razpored bosta na voljo od ponedeljka, 26. 8. 2024.
Zaradi prostorskih omejitev bomo lahko sprejeli omejeno število obiskovalcev. V primeru prevelikega zanimanja bomo morali število prijav tudi omejiti.
Vabimo vas, da si ogledate kratko video-predstavitev z obiska na IZUM-u ter posnetek spletne predstavitve primerov uporabe superračunalnikov.
Dneve odprtih vrat slovenskih superračunalniških centrov organiziramo okoli dneva “exascale” superračunalništva, ki je vsako leto 18. oktobra. “Exascale” računalniki so superračunalniki prihodnosti, ki bodo lahko izračunali najmanj 10^18 operacij s plavajočo vejico na sekundo (1 exaFLOPS).
Več informacij lahko poiščete na spletni strani dogodka, kjer se lahko tudi prijavite.