Do superračunalniških kapacitet lahko enostavno dostopate za manjše projekte (razvojni, testni, običajni projekt) ter tudi za koriščenje kapacitet z namenom izvajanja večjih raziskovalnih projektov.
Spodaj boste našli načine pridobitve uporabniškega računa za dostop ter uvodna priporočila za povezovanje na superračunalniške gruče znotraj SLING.
Načini povezovanja na superračunalniške gruče SLING
Potrebujem dostop za namen izvedbe projekta
Če potrebujete dostop do katerekoli gruče za izvedbo projekta, vas vabimo, da preverite razpise in razpoložljive vire glede na vrsto projekta. Zaenkrat lahko prek odprtega dostopa zaprosite za dostop in rabo virov na HPC Vega in Arnes gruči, za dostop do drugih prosimo kontaktirajte podpora@sling.si.
Še nikoli nisem uporabljal_a superračunalnika:
Za dostop do superračunalniških kapacitet znotraj SLING morate imeti uporabniški račun SLING SSO, ki vam omogoča dostop prek prijavnega vozlišča.
Za uporabniški račun zaprosite tako, da pošljete sporočilo na podpora@sling.si. Priporočamo, da si za učenje uredite dostop do Arnesove računske gruče, za dostop do nje pa lahko zaprosite tudi prek spletnega obrazca na gumbu spodaj.
Priporočamo vam, da se udeležite katerega od izobraževanj, ki jih Nacionalni kompetenčni center za superračunalništvo SLING brezplačno nudi za vse nivoje znanja tekom akademskega leta. Znanje superračunalništva vam bo pomagalo na karierni poti, saj je trenutno eno bolj iskanih znanj na svetovnem trgu.
Imam predhodno znanje toda nimam uporabniškega računa SLING SSO:
V primeru, da še nimate svojega uporabniškega imena in gesla SLING SSO (strežnik https://fido.sling.si), lahko za dostop zaprosite na e-poštni naslov podpora@sling.si.
Imam predhodno znanje in uporabniški račun SLING SSO:
Za odprti dostop do HPC Vega in Arnesove superračunalniške gruče izberite vrsto projekta, ki vam najbolj ustreza. Za testne in razvojne projekte so prijave na razpis stalno odprte prek obrazcev, ki jih najdete na gumbu na spodnji strani. Pred izbiro projekta vam svetujemo, da si preberete tudi opis in preverite, če zanj trenutno obstajajo aktualni razpisi.
Glede podpore nam lahko pišete na podpora@sling.si.
Imam znanje, ampak potrebujem pomoč
Projekt EPICURE
V projektu EPICURE sodeluje večina superračunalniških gruč, ki so del družine EuroHPC JU, med njimi tudi HPC Vega. V projektu uporabljajo obsežne izkušnje, ki so se nabrale na različnih gručah družine EuroHPC JU. EPICURE to znanje uporablja za podporo uporabnikom in omogoča boljše zaganjanje kode na različnih gručah. Podporo zagotavljajo z mešanimi ekipami, ki pomagajo pri prenosu in optimizaciji aplikacij (podporo na 2. in 3. ravni) uporabnikom superračunalniških gruč EuroHPC JU za obdobje 3-6 mesecev. Če bi si želeli takšne podpore, prijavite svoj projekt na pracecalls.eu in pridobite brezplačno podporo za vašo kodo.
Razpisi EuroHPC JU za rabo evropskih superračunalniških virov
Poleg povezovanja na slovenske superračunalnike znotraj omrežja SLING lahko zaprosite tudi za dostop do evropske superračunalniške infrastrukture v okviru razpisov EuroHPC JU.
Superračunalniki, ki so na voljo znotraj infrastrukture EuroHPC JU, so:
- LUMI (Finska), najzmogljivejši evropski superračunalnik, trajna zmogljivost (angl. peak performance) = 386 PFLOPS
- LEONARDO (Italija), vključen tudi v omrežje SLING, trajna zmogljivost = 249,02 PFLOPS
- MARENOSTRUM 5 (Španija), trajna zmogljivost = 215, 40 PFLOPS
- MELUXINA (Luksemburg), trajna zmogljivost = 12,81 PFLOPS
- KAROLINA (Češka), trajna zmogljivost = 9,59 PFLOPS
- DISCOVERER (Bulgarija), trajna zmogljivost = 4,52 PFLOPS
- VEGA, ki je dostopna preko omrežja SLING
- DEUCALION (Portugalska), trajna zmogljivost = 3,96 PFLOPS
- Jupiter (Nemčija, v izgradnji), pričakovana trajna zmogljivost = 1 EKSAFLOPS
Več o superračunalnikih EuroHPC JU lahko preberete na spletni strani.